Ako sa správne starať o barefoot obuv
Správna starostlivosť o obuv dokáže predĺžiť životnosť topánok až o niekoľko rokov. Venujte pozornosť našim tipom a nechajte sa inšpirovať. Vaše topánky i peňaženka vám budú vďačné.
Impregnáciu z tohto obrázku nájdete tu. Krém na obuv tu, kefku na tomto odkaze a pre topánky link tu.
Všeobecné rady
Správna starostlivosť o obuv sa zásadne líši podľa použitého materiálu topánok. Textilné, korkové, kožené či iné typy topánok si často vyžadujú špecifické zaobchádzanie. Preto, sme si rozdelili pár odporúčaní, ako sa o topánky správne starať, podľa typu obuvi. Na začiatok si však ujasníme všeobecné odporúčania, ktoré je dobré dodržiavať bez ohľadu na materiál vašich topánok.
Správne nazúvanie
Starostlivosť o obuv začína samotným obúvaním. Z tohto dôvodu odporúčame využiť lyžicu na topánky, aby sa predišlo zdeformovaniu, či predratiu päty, z dôvodu zlej manipulácie s topánkou. Používanie lyžice môže zároveň výrazne predĺžiť životnosť vašich obľúbených topánok.
Pravidelné impregnovanie
Pred použitím topánok, obuv impregnujte. Impregnácia zvyšuje vodeodolnosť a aj odolnosť topánok vzhľadom k nečistotám. Následne obuv impregnujte podľa potreby. V jesenných a zimných mesiacoch je potrebné topánky kvôli soli a iným posypovým materiálom čistiť a impregnovať častejšie ako počas jarných a letných mesiacov. Pravidelnou impregnáciou raz za mesiac výrazne zvýšite životnosť topánok.
Pomôcky na čistenie obuvi z obrázku nájdete tu.
Sušenie barefoot topánok
Pokiaľ topánky zmoknú, či navlhnú, je nutné obuv okamžite vysušiť. Ideálnym spôsobom je schnutie pri izbovej teplote v miestnosti, kde je možné vyvetrať. Vyhnúť sa treba sušeniu obuvi na radiátore, a to predovšetkým pri koženných topánkach. Hoci sa tieto varianty môžu zdať časovo výhodnejšie, vystavujete obuv riziku, že dôjde k vysušeniu kože, ktorá zkrehne a zmrští sa.
Čistenie barefoot obuvi
Správne čistenie topánok záleží predovšetkým na materiáli, z ktorého je obuv vyrobená. Každej látke vyhovuje iný štýl čistenia ale všeobecne môžeme povedať, že mäkkou kefkou a mydlovou vodou nič nepokazíte.
Čistiacu hubku z obrázku nájdete tu.
Pranie topánok
Pranie topánok v práčke výrazne nedoporučujeme. Práčka totiž môže narušiť priliehavosť jednotlivých materiálov, ale aj celkovú konštrukciu topánok tak, že topánka stratí svoj pôvodný tvar.
Odstránenie zápachu z barefoot obuvi
Odstrániť zápach z topánok je možné niekoľkými spôsobmi. K najčastejšie používaným tipom patrí nosenie čistých ponožiek, uchovávanie topánok na dobre vetranom mieste a umývanie topánok vlhkou handričkou, kedy zbavíte obuv baktérii, ktoré stoja za vznikom zápachu.
Skladovanie topánok
Obuv by mala byť skladovaná na suchom, chladnom a tmavom mieste. Pred samotným uskladnením by však mala byť poriadne vyčistená z nečistôt. Ďalším odporúčaním, čo sa týka správneho skladovania topánok, je roztriediť obuv podľa použitia počas ročného obdobia, čo značne uľahčí prehľadnosť vášho botníka.
Link pre kefku tu, farebné krémy na obuv tu.
Ako sa starať o jednotlivé materiály
Ako sme už na začiatku spomenuli, starostlivosť o obuv z rôznych materiálov sa vo veľa prípadoch odlišuje. Zistite hlavné rozdiely v starostlivosti o vaše textilné, koženné, syntetické, korkové topánky, či obuv z nubuku alebo velúru a vyvarujte sa častým chybám.
Textil
Starostlivosť o obuv z textilu je oproti iným materiálom veľmi jednoduchá. Obuv stačí pravidelne impregnovať, či už z dôvodu vodeodolnosti ale aj proti odpudzovaniu nečistôt. K čisteniu topánok je možné použiť už spomenutú mäkkú kefku alebo špongiu s mydlovou vodou. Pokiaľ však topánky potrebujú hĺbkové čistenie, naneste na topánky zmes jedlej sódy a peroxidu vodíka. Jedlá soľ je výborný dezodorant a peroxid vodíka má skvelé antibakteriálne účinky. Zároveň vyberte stielky a ponorte ich do teplej mydlovej vody na dobu 30 minút. Následne obuv a stielky opláchnite studenou vodou, opatrne vyžmýkajte a nechajte prirodzene vyschnúť pri izbovej teplote.
Koža
Kožené topánky oproti textilnej obuvi vyžadujú pravidelnú starostlivosť nie len s impregnáciou, ktorá poskytne ochranný filter, ale tiež aj špeciálne krémy na koženú obuv. Pred samotným nanášaním impregnácie a krémov na topánky je samozrejme nutné obuv poriadne vyčistiť. Následne krémovanie predstavuje základnú starostlivosť o koženú obuv.Krém je potrebné naniesť rovnomerne, a to aj v oblasti šitia, aby nedochádzalo k nechcenému zatekaniu krému. Akonáhle krém zaschne, stačí už len obuv rozleštiť pomocou špeciálnej kefy či handry. S celkovou starostlivosťou o koženú obuv vám pomôže sada pre kompletnú starostlivosť od značky Collonil.
Set na čistenie obuvi nájdete tu.
Nubuk a velúr
V prípade starostlivosti o topánky z nubuku a velúru odporúčame zadovážiť si špeciálnu kefku, ktorá z topánok šetrne odstráni nečistoty a prach. Pravidelná impregnácia je dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o obuv.
Čistiaci sprej na nubuk nájdete tu, kefku na tomto odkaze.
Syntetika
Na syntetickú obuv, ktorá je vyrobená z umelých látok za účelom imitácie prírodnej kože, stačí len navlhčená handrička s mydlovou vodou a špeciálna impregnácia určená na syntetickú obuv.
Korok
Korkové topánky sa dajú vyčistiť pomocou špeciálneho krému na topánky, mäkkej handričky a zubnej kefky. Krém naneste v primeranom množstve na handričku a krúživými pohybmi jemne aplikujte leštidlo do korku po celej ploche topánky. V prípade, že máte na topánkach už zájdené škvrny, použite zubnú kefku a krém naneste na ňu.
Čistiacu penu kúpite Collonil tu, kefku na obuv tu.
Zhrňujúci návod ako správne čistiť topánky
Na záver sme si pre vás pripravili prehľadný návod ako sa rýchlo a efektívne postarať o špinavú obuv po príchode domov.
- Obuv opatrne vyzujte. Vyvarujte sa rýchlemu vyzutiu, ktoré by mohlo poškodiť tvar topánok. V prípade, že máte topánky so šnúrkami, šnúrky si rozviažte.
- Nečistoty z obuvi opatrne ale poriadne vyčistite. Inšpirujte sa vyššie uvedenými tipmi, ako s jednotlivými materiálmi zaobchadzať. Obuv neperte, môžete tak poškodiť držanie látok pokope a celkovú konštrukciu topánok.
- Následne nechajte mokrú obuv vyschnúť pri izbovej teplote na dobre vetranom mieste.
- Akonáhle sú topánky suché, skladujte ich na tmavom, suchom a chladnom mieste. Pokiaľ sa jedná o obuv, ktorú pravidelne nosíte, tak takéto skladovanie nie je potrebné. Stačí mať topánky uložené na rohožke alebo otvorenom botníku, kde ľahko vyschnú od dažďa či potu. Zároveň tým eliminujete premnožený výskyt baktérií, ktoré môžu spôsobiť zápach.