Ako zmerať veľkosť nohy
Objednávanie nielen barefoot obuvi cez internet má svoje riziká. Najčastejším z nich je zlý výber veľkosti. Vyhnite sa zbytočnému vracaniu topánok a venujte pár minút nášmu článku. Dozviete sa v ňom, ako si správne zmerať veľkosť vašich chodidiel a ako často by ste takéto meranie mali robiť.
Na čo treba myslieť pred samotným meraním chodidiel
Predtým ako sa pustíte do samotného merania, uvádzame pár podstatných tipov, na ktoré je treba brať ohľad.
Merajte chodidlá poobede alebo večer
Nohy sa v priebehu dňa prekrvujú a tým následne zväčšujú svoj objem. Z tohto dôvodu je vhodné dĺžku a šírku chodidiel merať v popoludňajších hodinách. Vyhnete sa tak situácií, že vás topánky začnú v priebehu dňa nepríjemne tlačiť.
Zmerajte obe chodidlá
Hoci sa vo väčšine prípadov jedná o malé rozdiely pravého a ľavého chodidla, je potrebné týmto zmenám venovať pozornosť a zmerať obe chodidlá. Finálnu veľkosť topánok vyberte na základe väčšieho chodidla.
Dbajte na pravidelné meranie
Pravidelné meranie chodidiel odporúčame ako u detí, tak aj u dospelých. Noha rastie najrýchlejšie u bábätiek a batoliat, v priemere sa jedná o 15 až 18 mm za rok. U väčších detí sa tempo rastu znižuje na 8 - 12 mm za rok. Z tohto dôvodu odporúčame u bábätiek a batoliat kontrolovať veľkosť chodidiel každý mesiac, u malých detí a predškolákov každé dva mesiace. Mladším školákom merajte veľkosť nohy jedenkrát za štvrť roka a starším školákom raz za pólroka. S pravidelným meraním však neprestávajte ani v dospelosti, pretože chodidlá sa môžu meniť v priebehu rokov v dôsledku niekoľkých faktorov. Medzi najčastejšie patrí tehotenstvo, zmena hmotnosti, zdravotné problémy súvisiace s chodidlami, či zlé pohybové návyky.
Ako správne zmerať veľkosť chodidiel u dospelých
Aby vám topánky čo najlepšie sadli, je potrebné vedieť veľkosť vašich chodidiel. Správne sediace topánky totiž zaisťujú najpohodlnejší strih, minimalizujú výskyt možných zranení alebo pľuzgierov a znižujú trenie, ktoré ovplyvňuje životnosť obuvi.
Čo budete potrebovať:
- Papier
- Pero
- Meter alebo pravítko
Následne dodržujte stanovený postup
- Položte list papieru na zem k stene a postavte sa tak, aby sa vaša päta dotýkala steny a konca papiera
- Dbajte na to, aby ste na papieri stáli celou svojou váhou, prsty teda musia byť natiahnuté. Potom čo najpresnejšie obtiahnite obrys chodidla. Postup opakujte aj u druhej nohy, pretože dĺžka každého chodidla sa môže líšiť.
- Pomocou obrysu zmerajte dĺžku chodidla od päty k najdlhšiemu prstu a šírku chodidla.
- Výsledok si zapíšte v centimetroch a pomocou veľkostných tabuliek u jednotlivých topánok vyberte správnu veľkosť.
Ako správne zmerať veľkosť chodidiel u detí
U detí si môžete tento postup uľahčiť pomocou meradla PLUS12, ktorým zmeriate vnútorný priestor topánky. Hoci sa veľkosť chodidiel u detí (obzvlášť batoliat) často mení, odporúčame nohu pravidelne merať. Ideálnu frekvenciou merania chodidiel podľa veku dieťaťa spomíname na začiatku tohto článku.
Čoho sa u menších detí vyvarovať
Známy postup merania veľkosti obuvi pomocou prstu vloženého medzi pätou a vnútrom topánky nedoporučujeme. Jedná sa totiž o veľmi nespoľahlivú metódu, pretože malým deťom sa ťažko vysvetľuje, že nemôžu krčiť prsty, keď sa im na nohu zozadu tlačí.