Merajte svojim deťom nohy pravidelne. Poďakujú vám aj vaše chodidlá!
Prečo, ako a kedy merať nohu, aby nepadnúce topánky netrápili ani nás, ani naše deti?
Pravidelným meraním k zdraviu
Len málokto z nás si meria nohy tak často, ako by mal. U detí by to malo byť aj raz za tri mesiace, dospelí vždy, keď kupujú nové topánky - rôzni výrobcovia používajú rôzne číslovania a poznať svoje chodidlo sa preto oplatí. Nepadnúce topánky totiž majú najmä na detskú nohu významný negatívny efekt. Ako správne zmerať nohu sme písali už skôr, dnes sa pozrieme hlavne na to, prečo merať. Keby ste potrebovali s čímkoľvek poradiť, na chate (vpravo dole) vám radi poradíme každý deň až do 21:30. A pokiaľ vám topánka aj tak nepadne, tovar môžete do 14 dní vrátiť!
Detské topánky často ničia detské nohy
Malým deťom narastie každý rok noha o 15 – 18 mm. Obuvníckou rečou to znamená, že batoľatá vymenia pokojne aj tri veľkosti topánok za rok. Čím sme väčší, tým rastieme pomalšie, ale ešte v predškolskom veku nohy našich detí povyrastú o dve čísla. My, rodičia, si často postrážime topánky, v ktorých chodíme s deťmi von, ale občas podceňujeme topánky, v ktorých naše deti trávia času najviac: prezuvky v školách, škôlkach a jasličkách. Deti nám pritom rozhodne nepovedia, že ich noha tlačí, iniciatívne tu musíme byť my. Kontrolujte pravidelne veľkosť chodidiel svojich detí a doprajte im padnúce papuče, je to dôležité. Čím menšia, tým zraniteľnejšia totiž detská nôžka je. A verte, že malé topánky dokážu napáchať veľké škody.
Nepadnúce zimné topánky nehrejú
Máme tu jeden fun fact: Vedeli ste, že zimné topánky hrejú do značnej miery vďaka tomu, koľko v nich má naša noha priestoru? Prirodzene uložená noha sa v topánke lepšie prekrvuje, preto nepremŕza. Lenže to platí aj naopak; ak nás topánka tlačí, nohy trpia, mrznú a my sme potom náchylnejší napríklad na prechladnutie. Pozor si opäť treba dávať najmä u detí, ktoré rýchlo rastú a majú slabšiu imunitu. Na adekvátnu veľkosť zimných topánok je ale treba dbať aj z ortopedického hľadiska; snehule nohu tvarujú viac, než žabky.
Merať by ale mali aj dospelí
Pravidelné meranie chodidiel sa ale netýka zďaleka iba detí. Pred plánovaným nákupom obuvi by ho mal podstúpiť každý dospelý človek. Každý výrobca čísluje svoju obuv po svojom a ak sa chceme vyhnúť pľuzgierom a otlakom, oplatí sa svoju nohu poznať čo najlepšie. A pozor by si tiež mali dať nastávajúce mamičky, veľkosť nôh sa totiž pôrodom môže trochu zmeniť.