Tomáš Ďurán: Najlepšie topánky sú žiadne
Tomáš Ďurán je pohybový terapeut a lektor. Pohyb ho sprevádza už od mala. Ako sa dostal k barefoot obuvi a čo ho inšpirovalo zasvätiť celý život pohybu a zdravému životnému štýlu, sa dozviete v našom rozhovore.
Pretože si na Bosonožke vážime všetkých odborníkov a zaujíma nás ich názor na zdravé obúvanie a barefoot topánky, rozhodli sme sa ich na túto tému vyspovedať. Jedným z pohybových špecialistov z našej bosonôžčej rodinky je práve Tomáš Ďurán.
Čo vás priviedlo k práci ako pohybový terapeut a lektor? Mohli by ste sa s nami podeliť o svoj príbeh a to, čo vás inšpirovalo?
Celý život športujem a už v 19 rokoch som sa začal živiť ako osobný tréner vo fitness. Už v tom čase som sa zameriaval na zdravé, kompenzačné a preventívne cvičenia. Čím viac som sa snažil vnímať pohyb u seba a svojich klientov, tým viac som si uvedomoval to, ako naše chodidlá všetko ovplyvňujú a aký majú vplyv na pohyb.
Keďže som generácia už odmala obúvaná do nesprávnej obuvi a zároveň trpiacej nedostatkom pohybu, tak chodidlá strácajú prirodzenú funkciu a silu. To potom s každým krokom ovplyvňuje celé telo a spôsobuje napríklad nedostatočné vzpriamenie chrbtice, dupanie, nezapojenie prstov do odrazu a opory. Všetky tieto faktory nevhodne ovplyvňujú náš pohyb, telo sa začne preťažovať a tvorí sa disbalancia.
Pokiaľ potom človek chodí cvičiť, aby kompenzoval svoje jednostranné aktivity alebo sedavú prácu či akýkoľvek problém, a nepracuje od chodidiel, čo znamená, že stále stojí a chodí zle, tak jeho snaha nebude mať dlhodobé účinky.
Ako vyzerá bežný deň takéhoto pohybového terapeuta?
Ja už vediem tím terapeutov, tri pobočky a e-shop s pomôckami na cvičenie Ideal Move, takže som stále viac pri počítači. Aj tak sa to snažím čo najviac striedať, a preto mám vyhradené pondelky, kedy mám celý deň klientov.
Inak môj bežný deň vyzerá tak, že ráno vstanem bez budíka, vybavím e-maily, idem si zacvičiť a popoludní mám sedenie s niekoľkými klientmi. Pretože sa snažím rozširovať povedomie o zdravom pohybe a spôsoboch, ako možno množstvo problémov vyriešiť cvičením, tak organizujem pomerne často workshopy a kurzy.
Aký je váš prístup k pohybu? Aký vplyv má pohyb na ľudské telo? Aké sú hlavné benefity správneho pohybu?
Ľudské telo je stvorené na pohyb. Pokiaľ sa človek nehýbe a prevažne sedí a ešte k tomu nevhodne, vždy bude trpieť. Naopak, ak je telo preťažované a ešte k tomu nevhodnou technikou alebo v nevhodnej obuvi, bude trpieť rovnako. Dôležité je hľadať takú cestu, ktorá vám umožňuje cítiť sa dobre. Najzdravšia je chôdza, avšak naboso alebo v barefoot topánkach, pretože pri bosej chôdzi je možné rozpohybovať úplne všetky svaly. Pokiaľ dlho sedíme a mnoho svalov je stále v skrátenej pozícii a ďalšie množstvo svalov nie je zapojené vôbec, tak už len tým, že sa správne postavíme od správne opretých prstov nohy, dokážeme celé telo lepšie napriamiť od členkov až po hlavu. Zo správneho postoja vykročíme do chôdze a tým začnú pracovať štyri končatiny z úchopu, opory a do nákroku. Stojná noha pri odraze napne bedro, ktorá je pri sedení skrátená, a kročná končatina pre úchop roztiahne prsty a uchopí akýkoľvek terén, a to celou váhou človeka. Takže už len týmto príkladom by malo byť jasnejšie, že aj samotná chôdza má skvelý pohybový benefit.
Od chodidiel sa môžu odvíjať ďalšie bolesti, a to nielen kolien, ale aj chrbta. Prečo na chodidlách toľko záleží?
V prípade postoja na iba na pätách nemôže byť chrbtica plne vzpriamená, stabilná a silná. To znamená, že pokiaľ človek nie je vzpriamený už od prstov chodidiel, nie je v tele zapojená „originálna svalová súhra“, čo znamená, že nie sú zapojené vnútorné a vonkajšie svaly zároveň. Telo ako kompenzáciu použije iné skupiny svalov, čo platí obzvlášť pri pohybe. Tým si človek okamžite tvorí a prehlbuje disbalanciu.
Tí, ktorí sú zvyknutí na klasickú obuv, budú vždy dupať na päty, prsty sa neopriu, nenapriami chrbticu a iba sa prelomia do priečnej klenby. Pri samotnom dupaní dochádza k otrasom cez kosti, kĺby, platničky, a to všetko musí kompenzovať „vonkajšie svaly“ a stále mäkšie, pružnejšie a vyššie podpätky. A je to začarovaný kruh...
Aká bola vaša cesta k barefoot topánkam? Čo vás k nim priviedlo?
Asi pred ôsmimi rokmi som si zaobstaral prvé prstové barefooty kvôli mojim tréningom v posilňovni, kde som sa pripravoval na súťaže v kulturistike. V kulturistike a vzpieraní bolo vždy jasné, že obuv musí byť pevná. Len si to predstavte… máte na chrbte činku s váhou 190 kg a musíte s ňou urobiť drep. Ale ak máte klasickú športovú obuv s mäkkou podrážkou, vaše nohy v mäkkom nezastaviteľne plávajú, čo je veľmi nebezpečné. Aj joga sa cvičí bosky a keď stojíte na jednej nohe, rovnako sa ešte radšej postavíte mimo podložku.
Aký majú podľa vás barefoot topánky a bosá chôdza vplyv na pohyb a zdravie chodidiel?
Barefoot topánky a bosá chôdza majú úplne priamy vplyv. Iba bosá noha a pevný povrch vám dajú oporu a chrbtica sa potom nemusí rôzne vychyľovať a krútiť do všetkých strán, aby ste nespadli. To je nutné si uvedomovať aj pri samotnej chôdzi. V mäkkých topánkach so stiahnutými prstami členok ani chrbtica nemajú stabilitu, celé telo sa každým došľapom rozpojí, všetko preberú vonkajšie svaly a tým vznikajú úrazy a nesprávne pohybové stereotypy.
Ako by ste vysvetlili koncept pohybu v bosých topánkach a ako sa líšia od bežnej chôdze alebo behu vo vystlaných teniskách?
Pokiaľ máte akýkoľvek podpätok, vždy budete chodiť cez pätu, kde sa bude koncentrovať váha. Ten tlak na pätu je obrovský, a to v násobku vašej váhy, čo sa ešte zvyšuje pri behaní. Dôležitý je aj priestor pre prsty. Pokiaľ prsty nemajú možnosť byť rovno, okamžite prestanú pracovať a nedokážu udržať vzpriamenú chrbticu, o to horšie pri odraze. Od zdvihnutej päty a stiahnutých prstov nie je možné sa odraziť. Ďalšia vec je potom dnešná uponáhľaná doba a všade tvrdé povrchy. Človek v zhone robí dlhé kroky, a o to viac naráža pätou do zeme, čo je veľmi nepríjemné. Nehovoriac o štýle a móde, ktorá určuje úzku špičku ako krajšiu.
Aké sú hlavné výhody nosenia barefoot topánok v porovnaní s tradičnými topánkami? Existujú nejaké situácie, kedy by ste neodporučil nosiť barefoot topánky?
Barefoot topánky sú v poriadku, pokiaľ človek nedupe. Bosoboty majú tú výhodu, že dupnutie spoznáte a štýl chôdze môžete okamžite upraviť. Barefoot by som neodporučil pri akútnych bolestiach, neuropatii, pätovej ostruhe, bolestivým otlakom a podobne. Každý z nás by mal všetky riziká poznať alebo sa vždy poradiť s odborníkom.
Aké sú najbežnejšie problémy s chodidlami, s ktorými sa stretávate vo svojej praxi?
K nám klienti chodia najčastejšie s vbočenými palcami, vpadnutými členkami a všeobecne bolesťou chodidiel. Čím ďalej tým viac ľudí si uvedomuje, že ich problémy, napríklad s chrbtom, môžu byť spojené aj s chodidlami.
Ako môže nosenie barefoot topánok prispieť k riešeniu týchto problémov?
Jedine v barefoot topánkach je možné chodiť správne. Je to ale nikdy nekončiaci proces a je nutné si na ne postupne zvykať.
Okrem diagnostiky sa k vám záujemcovia môžu objednať aj na kurz alebo seminár? Kde vás nájdu?
Kurzy a semináre robíme najviac v Prahe a Brne, ale vždy prídeme radi, kamkoľvek nás pozvú. To často býva Ostrava, Šumperk, Letohrad alebo Vyškov. Záujem začínajú prejavovať aj školy, takže dúfame, že možností a pozvánok bude pribúdať.
Zaujal vás rozhovor s Tomášom? Sledujte ho na jeho Instagrame. A nezabudnite sledovať aj Bosonôžku, pretože spoločne chystáme ďalšie články, videá, rady a tipy.
Zobrazit příspěvek na Instagramu