4 dôvody, prečo vám topánky možno ničia chodidlá

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký vplyv má obuv na zdravie celého vášho tela? Chodidlá sú základ nášho pohybového systému a priamo ovplyvňujú nielen fungovanie nôh, ale celého tela. Zle zvolené topánky tak môžu spôsobiť veľa problémov ako bolesť chodidiel, bolesť prstov, vbočené palce, zrútené klenby, bolesť kolien, či chrbta. Ako spoznať, ktoré topánky sú tie pravé a ktorým sa radšej oblúkom vyhnúť? V tomto článku sa dozviete 4 dôvody, prečo vám topánky možno ničia chodidlá.

20201204-223

1. Veľmi úzke topánky

Najčastejším problémom sú úzke topánky, a to najmä v oblasti špičky. Schválne sa pozrite na klasické topánky. Takmer všetky sú strihané tak, že sa špička topánky zužuje na oboch stranách. Teraz sa pozrite na svoje chodidlo. Niečo tu nehrá, však? Špicaté topánky na nohu nepatria, prsty nôh potrebujú priestor na pohyb. Ten je obzvlášť dôležitý u detí, ktorým sa chodidlá ešte len vyvíjajú a úzke topánky môžu vývoj chodidla negatívne ovplyvniť. U dospelých úzke topánky spôsobujú bolesti chodidiel a prstov, vbočený palec alebo hallux valgus, často v dôsledku úzkej topánky dôjde k zrúteniu priečnej nožnej klenby, noha potom nefunguje ako má a nakoniec môže tento celý súbor problémov viesť až k bolesti chrbta.

 

2. Veľmi malé a nepadnúce topánky

S malými a nepadnúcimi topánkami odporúčame urobiť veľmi rýchly proces, a to poslať ich ďalej. Pokiaľ sú topánky v dobrej kondícii, darujte ich, pokiaľ sú vynosené, šup s nimi do koša. Nepadnúce topánky môžu vašim chodidlám spôsobiť veľa neplechy, odopierajú im potrebný priestor, spôsobujú pľuzgiere, odreniny alebo deformity. Pokiaľ je obuv veľmi tesná, obmedzuje v nohách prirodzený krvný obeh a nohy sa dostatočne neprekrvujú a natekajú. Pokiaľ teda cítite, že vás existujúca obuv len trošku tlačí, pozrite sa po nových, najlepšie zdravých topánkach.

 

Tip: Deti obvykle nedokážu spoznať, či im topánky sedia alebo či z nich už vyrástli, je teda potrebné pravidelne kontrolovať, či už nie je čas na väčšie topánky. Najlepším pomocníkom je tento návod.


4 důvody ilustrace článek

3. Tvrdá podrážka

Chodidlá boli stvorené na chôdzu naboso, preto potrebujú obuv s flexibilnou podrážkou, ktorá nebude obmedzovať ich prirodzený pohyb. Tvrdá podrážka spôsobí opak, nohám zamedzí v ich prirodzenom pohybe – tzv. odvale chodidla, pri ktorom sa postupne zapájajú všetky svaly, šľachy a kosti. To je napríklad veľmi dôležité pre deti, ktoré sa potrebujú naučiť, ako správne našľapovať na rôzne povrchy. Keď pod podrážkou nič necíti, alebo ich tvrdá podošva nepustí do prirodzeného pohybu, ide to ťažko. Schválne skúste jednu zo svojich topánok ohnúť do všetkých smerov. Nejde to? Možno je čas pozrieť sa po lepšej variante.

20201204-13

4. Podpätky, podpätky, podpätky

Asi sa všetci zhodneme, že je naozaj ťažké nájsť topánky na podpätku, v ktorých nezačnú chodidlá bolieť po hodine nosenia. Lodičky a všetky topánky na podpätkoch sú tou najhoršou voľbou pre vaše chodidlá. Obvykle sú veľmi úzke, tlačia na päte a navyše ničia balans medzi pätou a špičkou. Správne by mala byť váha celého tela rovnomerne rozprestretá medzi pätu a špičku. Keď si ale obujeme podpätky, váha sa zrazu celá nakopí na špičku, na čo nie je pripravená. A pretože zvyšok tela musí túto zmenu rozloženia váhy korelovať, dôjde k posunu ťažiska tela, telo sa začne hrbiť a chrbticu deformovať. Pri najvyšších podpätkoch môže byť váha rozprestretá namiesto 50:50 až 90:10. Časté nosenie podpätkov vedie k bolestiam chodidiel, chrbta a trvalým problémom.

BLifestyle dospeli-15

Padli vám do oka topánky na obrázku? Nájdete ich tu.

Aké je teda riešenie?

Riešenie je jednoduché, stavte na barefoot alebo kompromisné topánky. Pre tie je totiž zdravie chodidiel na prvom mieste. Barefoot obuv je dostatočne široká a to najmä v oblasti špičky, kde dopraje prstom priestor. Vďaka tenkej a flexibilnej podrážke umožňuje voľný pohyb a kontakt s povrchom, po ktorom ideme. Keď deti barefoot topánky obujú už v útlom veku, môžu mnohým problémom predísť úplne.

Kompromisné topánky majú často o trochu tvrdšiu alebo vyššiu podrážku či spevnený opätok, aj tak sú ale skvelou voľbou pre niekoho, komu barefoot topánky nevyhovujú, či už z hľadiska zdravotných dôvodov alebo osobnej preferencie.

Prechod na barefoot topánky je veľmi jednoduchý, stačí si sebe alebo dieťatku premerať nohu podľa tohto návodu a vybrať si z našej ponuky barefoot topánok od značiek z celého sveta, a to pre deti aj dospelých. Tak ktoré si vyberiete vy?