Ako na zarastený necht

Zarastajú vám nechty a radi by ste vedeli, čím je to spôsobené? Alebo sa chcete dozvedieť, ako správne si nechty strihať a predchádzať tak ich zarastaniu? Nech je váš dôvod akýkoľvek, pokračujte v čítaní a získajte odpovede na vaše nejasnosti.

1

Zarastený necht 

V priebehu života sa so zarastajúcim nechtom stretne väčšina ľudí. Hoci tento problém postihuje najčastejšie deti a dospievajúcich, nevyhýba sa ani dospelým. Navyše pokiaľ nevenujte pozornosť starostlivosti o nechty, môžu vás tieto problémy trápiť opakovane. Najčastejšie dochádza k zarastaniu nechtu pri palci na nohe, ale výnimkou nie je ani zarastený necht na inom prste na nohe alebo ruke.

Čo vedie k vzniku zarasteného nechtu

Jedná sa o ochorenie, ktoré je spôsobené vplyvom nepadnúceho páru topánok či nevhodným zastrihnutím nechtu. Ďalšími možnými príčinami ochorenia je genetická predispozícia, zlé držanie tela, nepravidelne zakrivené nechty alebo poranenia nechtov.

Väčší sklon k zarastaniu nechtov majú jedinci venujúci sa činnostiam, pri ktorých sa opakovane kope do nejakého predmetu alebo sa noha dlhodobo utláča. K takým aktivitám napríklad patrí balet, futbal či kickbox.

Tehotenstvo 

V tehotenstve sa opuchy dolných končatín so zarastajúcimi nechtami môžu objavovať častejšie. Z toho dôvodu odporúčame budúcim mamičkám starať sa o svoje chodidlá ako je pravidelná návšteva pedikúry a nosenie pohodlnej širokej obuvi a ponožiek.

Prečo nechty zarastajú

Príznaky zarasteného nechtu 

Medzi symptómy v skorom štádiu patrí citlivá, tvrdá alebo opuchnutá koža pri nechte a bolesť pri tlaku na palci na nohe. U pokročilejšieho štádia môže dochádzať ku krvácaniu, zarastaniu kože okolo prsta alebo vytekaniu hnisu z miesta zápalu.

Ako sa dá vyliečiť zarastený necht? 

Zarastený necht v skorom štádiu možno obvykle riešiť v pohodlí domova. Ak sa však objavia akékoľvek prejavy infekcie, odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.

Domáca liečba

Uľaviť si od bolesti môžete v prípade, že sa v okolí zarasteného nechtu nevyskytuje infekcia, pomocou namáčania chodidiel trikrát až štyrikrát denne v slanej vlažnej vode na 15 až 20 minút. Ďalším tipom je odtlačenie kože vatovým tampónom namočeným v olivovom oleji. Chodidlá počas dňa udržujte v suchu, okolie postihnutého nechtu potierajte dezinfekciou, aby ste si predišli vzniku zápalu. Domáca liečba by v ideálnom prípade mala trvať iba niekoľko dní. Pokiaľ pozorujete zhoršenie vášho zdravotného stavu, konzultujte situáciu s odborníkom.

Lieky

Z bežne dostupných liekov odporúčame na zapálené miesto použiť Betadine, Infadolan či framikoínovú masť. V prípade, že okolie nechtu začne hnisať použite čiernu masť Ichtoxyl. Ak pretrvávajú pocity bolesti, kúpte si medikamenty obsahujúce ibuprofén alebo paracetamol.

Ako sa preventívne chrániť pred vznikom zarasteného nechtu? 

Strihajte nechty rovno a nie príliš krátko a dbajte na to, aby sa okraje nechtov nezakrivovali smerom dovnútra do kože. Zároveň noste správne padnúcu obuv aj ponožky.

čo použiť pri zarastenom nechte_ SK