Sú barefoot topánky zdravé?
Chystáte sa prejsť na barefoot topánky, no nie ste si istý, či budú to pravé orechové pre vaše zdravie? Pripravili sme si pre vás článok, v ktorom sa dozviete, v čom môžu bosotopánky pomôcť a v čom uškodiť.
Topánky na obrázku sú od značky Be Lenka.
Výskumy ohľadom barefoot obuvi
Už v roku 1905 vykonal doktor Philip Hoffman štúdiu, ktorá porovnáva jedincov nosiacich obuv s ľuďmi, ktorí kráčali bosí. Za zmienku stojí fakt, že deti tých, ktorí nosia obuv, dedia ten istý typ chodidla ako populácia, ktorá je odjakživa zvyknutá chodiť bosá. Tento typ chodidla sa mení do takej miery, do akej ju upravuje obuv.
V roku 1965 I.B. Shine vo svojom výskume zistil, že s nárastom počtu rokov v topánkach, dochádza k nárastu výskytu vybočeného palca (hallux valgus). Priaznivý vplyv bosej chôdze na ľudské zdravie potvrdzuje aj najnovšie šetrenie ako je napríklad projekt Barefoot Life nemeckého vedca Karstena Hollandera a jeho spolupracovníkov.
Prečo sú barefoot topánky zdravé
Barefoot obuv je jedným z prvkov, napomáhajúcim na ceste k zdravým chodidlám. Okrem toho, že stimulujú chôdzu naboso, prinášajú všetky jej výhody a naviac nohy chránia pred zraneniami a nepriaznivým počasím. Sú teda ideálne aj pre tých, ktorí sa obávajú zranenia alebo chladu.
Barefoot topánky majú priaznivý vplyv na ľudské telo hneď z niekoľkých dôvodov:
- simulujú chôdzu naboso, ktorá je užitočná sama o sebe,
- nebráni chodidlám vo vývoji,
- neutláčajú prsty, ktoré tak môžu vytvoriť vejár,
- nespôsobujú deformáciu kostí neprirodzeným stláčaním chodidiel,
- vďaka absencii podpory klenby sa chodidlo chôdzou prirodzene posiluje,
- masírujú chodidlá, a tak stláčajú akupresúrne body
Skrátka bosotopánky sú možnosťou, ako sa v dnešnej dobe čo najviac priblížiť chôdzi a zároveň vyhovieť jej požiadavkám.Je treba si uvedomiť, že zdravé chodidlá neznamenajú len nosenie správnych topánok.
Pre koho nie je barefoot obuv vhodná
Však vám barefoot znie ako ,,liek na všetky problémy s chodidlami”? Tak to teda vôbec nie je. Aj barefoot obuv má svoje kontraindikácie. Bosotopánkam sa radšej vyhnite, alebo ich využivanie dôkladne prekonzultujte s lekárom či fyzioterapeutom, pokiaľ trpíte jedným z týchto problémov:
- achillova päta,
- artritída,
- pätná ostruha,
- diabetická noha,
- prepadnuté klenby,
- ťažká hypermobilita,
- muskuloskeletárna deformita,
- periférna neuropatia,
- alebo iné ochorenie nôh.
V čom môžu pomôcť
Veľa ľudí si o barefoot obuvi začína zisťovať informácie predovšetkým vtedy, keď začnú riešiť prvé topánky svojich detí. Často od potreby dať deťom do života to najlepšie, vznikne podnet k riešeniu vlastného obúvania, Ďalších zase k bosým topánkam dovedú vlastné zdravotné problémy ako sú bolesti chodidiel, nôh, či chrbta alebo ploché nohy a nesprávne držanie tela.
Pokiaľ si je jedinec vedomý svojich krokov a správne došlapuje, potom môžu barefoot topánky pomôcť s:
- mykózami a plesniami,
- zarasteným nechtom,
- správnemu držaniu tela,
- vybočeným palcom, tvz. hallux valgus,
- nízkou klenbou,
- kadivkovými prstami.
Barefoot topánky a zdravie detí
Podľa výskumu projektu Barefoot Life z roku 2017 môže vyrastanie naboso hrať dôležitú rolu pre vývoj nôh v detstve. To, či dieťa chodí bosé alebo v topánkach, má naň dlhodobé dôsledky, či už ide o motorické učenie alebo zdravie neskôr počas života. Než vyberiete svojim deťom prvé topánočky, naštudujte si, čo najviac informácií alebo ešte lepšie je, poradiť sa s odborníkom.
Topánky na obrázku sú od značky bLifestyle.
Barefoot topánky a šport
Barefoot obuv sa so športom rozhodne nevylučuje. V prípade barefoot začiatočníkov ale určite nedoporučujeme sa hneď vrhnúť do behu, ale najprv si začať zvykať na bosotopánky krok po kroku. Pokiaľ cítite, že sú nárazy príliš silné, napríklad ich pociťujete až v kolenách a výššie, vyskúšajte najprv športovať s vložkami bez podpory alebo anatomicky tvarovanou minimalistickou obuvou. Do terénu je potom vhodná silnejšia podrážka.
Topánky na obrázku sú od značky Xero Shoes.
Názor fyzioterapeutky na barefoot topánky
„Barefoot boty jsou pro mě návrat k přirozenosti a součástí zdravého životního stylu. Každý problém z chodidla se může jednoduše řetězit do celého těla a způsobovat spoustu zdravotních komplikací. A proto je dobré začít odspodu! Každé zdravé chodidlo by nemělo mít velký problém s přechodem na barefoot, ideální je však začít s pár kroky denně a postupně navyšovat vzdálenost. Nohy a celé tělo potřebují postupnou adaptaci. U těch, kteří mají nějaký problém s chodidly, doporučuji se obrátit na odborníka. Stejně tak všem, kteří při nošení barefoot začnou pociťovat bolesti kdekoliv na těle.“ – Bc. Veronika Jančářová, fyzioterapeut
Konzultujte s odborníkom
V prípade, že trpíte ochorením, na ktoré by zmena obuvi mohla mať vplyv, máte dlhodobé bolesti alebo nie ste si istý, či sú pre vás barefoot topánky vhodné, nezabudnite pred kúpou prvého páru navštíviť príslušného odborníka a váš zámer s ním skonzultovať.
REFERENCIE
Hoffmann, P. (október 1905). Conclusions Drawn from a Comparative Study of the Feet of Barefooted and Shoe-wearing Peoples. The American Journal of Orthopedic Surgery, stránky 105–136. Načteno z https://journals.lww.com/jbjsjournal/Abstract/1905/03020/CONCLUSIONS_DRAWN_FROM_A_COMPARATIVE_STUDY_OF_THE.1.aspx
Hollander, K. et al. (14. august 2017). Growing-up (habitually) barefoot influences the development of foot and arch morphology in children and adolescents. Scientific Reports, stránky https://doi.org/10.1038/s41598-017-07868-4.
Hollander, K. et al. Barefoot LIFE. Načteno z https://www.researchgate.net/project/Barefoot-LIFE
Howell, D. (2012). Naboso: 50 důvodů, proč zout boty. Praha: Mladá fronta.
Shine, I. B. (26. jún 1965). Incidence of Hallux Valgus in a Partially Shoe-wearing Community. British Medical Journal, stránky 1648–1658. doi:10.1136/bmj.1.5451.1648