Wim Hofova metóda: Sprievodca zlepšením fyzickej i mentálnej odolnosti
Zimné obdobie je pro mnohých synonymom pre relaxáciu v teple domova so šálkom teplého nápoja, zatiaľ čo vonku mrzne. Ale čo keby sme vám povedali, že za tými chladnými teplotami sa skrýva neuveriteľná príležitosť k posilneniu vášho tela a mysle? Začiatok nového roku je ideálny čas pre skúšanie nových vecí. Tak prečo nezačať s metódou ľadového muža Wim Hofa?
V dnešnom článku vám prinesieme unikátny rozhovor s Hanou Moravčíkovou, certifikovanou inštruktorkou Wim Hofovy metódy úrovne 3, ktorá nám prezradí, ako môže táto technika zmeniť váš život k lepšiemu v novom roku. Pripravte sa, vaša cesta k silnému zdraviu, radosti a vitalite práve začína.
Mohla by ste prosím stručne popísať, v čom spočívá Wim Hofova metóda?
Jej originalita spočíva v tom, že spája tri rovnako dôležité piliere - prácu s chladom, dychom a mysľou. To znamená, že sa necvičí len fyzicky, napríklad pre zlepšenie imunity či kardiovaskulárneho zdravia, ale aj pre dosiahnutie lepšej sústredenosti, hormonálnej a emocionálnej rovnováhy, pre lepšie zvládanie stresu atď.
Aký je bezpečnostný postup pre tých, ktorý sa chcú do tejto praxe ponoriť? Existujú nejaké konkrétne veci, na ktoré by si nováčikovia mali dávať obzvlášť pozor?
Wim Hofova metóda je vhodná v podstate skoro pre každého. Mali by sa jej však vyhnúť epileptici, ľudia trpiaci vážnymi kardiovaskulárnymi ochoreniami, tí, ktorí prekonali infarkt alebo mŕtvicu, tehotné ženy a ľudia mladší 18 rokov. Ak si niekto nie je istý, je dobré sa o cvičení poradiť so svojim lekárom. Nie je to jadrová fyzika, ale považuje sa za bezpečnejšie, aby bol človek na začiatku vedený certifikovaným inštruktorom. Už len preto, aby sa začiatočník nedopustil zbytočných chýb a neporušil základné bezpečnostné zásady (doba strávená vo vode, spôsob dýchania, spôsob zahrievania atď.), čo by mohlo viesť k tomu, že mu metóda skôr uškodí, než pomože.
Ako ste sa po prvýkrát stretla s Wim Hofovou metódou a čo vás k nej priviedlo?
Na prvý kurz, šesťdňový výcvik s Wim Hofom v Poľsku, ma v roku 2016 poslal môj vtedajší šéf Andrej Maťko. Pracovala som ako redaktorka pre portál o zdravom životnom štýle a mojou úlohou bolo absolvovať tento (pre nováčika dosť drastický) výcvik a písať o ňom články, z ktorých sa nakoniec vyvinula kniha Učeň ľadu. Dovtedy som nemala žiadne skúsenosti ani so studenou sprchou, ale za šesť dní strávených v zimných Krkonošiach si ma WHM získala. Ako práca s chladom, tak aj s dychom a hlavou. Od tohto decembrového týždňa ju pravidelne praktizujem už ôsmy rok.
Ako ovplyvnilo praktikovanie Wima Hofovej metódy váš osobný a profesný život? Existujú nejaké výzvy alebo problémy, s ktorými ste sa musela vysporiadať?
Zmenila ma hlavne po fyzickej stránke. Už po šiestich dňoch v Poľsku som sa cítila silnejšia, odolnejšia, prispôsobivejšia na okolité prírodné prostredie. To sa potom premietlo do silnejšej imunity a radikálneho posunu tolerancie na chlad, ktorý je teraz pre mňa prirodzený. Dychové cvičenia WHM zasa beriem ako takú „tabletku“ – perfektný mentálny reset, emočné uvoľnenie, úľavu od niektorých druhov bolestí (v mojom prípade občasná bolesť hlavy), ale aj ako prevenciu. Vďaka metóde som si tiež prirodzene vybudovala vo svojom okolí skupinu ľudí, ktorí taktiež pracujú na svojom zdraví, navzájom sa inšpirujú a podporujú. A to som veľmi vďačná.
Môžete popísať svoj vývoj a skúsenosti, ktoré vás priviedli k tomu, že ste sa stala inštruktorkou 3. úrovne Wim Hofovy metódy?
Začala som v decembri 2016 s úplne nulovými skúsenosťami, ale rýchlo som zistila, že aj keď som sa považovala za extrémne zimomravého človeka, chlad bol pre moje telo prirodzený. Aj keď na začiatku bola adaptácia náročná. V tej dobe v Českej republike, kde žijem, túto metódu nikto neučil, a tak som sa po vyše ročnej praxi rozhodla získať certifikát učiteľa, aby som metódu mohla efektívne a bezpečne šíriť ďalej. Na začiatku roku 2019 som začala učiť základné kurzy, postupne víkendové a nakoniec aj viacdňové kurzy v zahraničí s Wimom. Na nich som na začiatku asistovala skúsenejším inštruktorom a s pribúdajúcimi skúsenosťami som sa kvalifikovala na 2. úroveň. To mi umožnilo viesť týždenné kurzy po dobu niekoľkých rokov. Nakoniec som získala kvalifikáciu 3. úrovne, čo znamená, že Wim Hofovu metódu trénujem budúcich inštruktorov, počas prípravy na certifikáciu.
Mohla by ste sa podeliť o nejaké inšpiratívne alebo neobvyklé príbehy, ktoré ste zažili počas svojej praxe?
Zakaždým, keď vidím ako do ľadovej vody lezie niekto, kto nemá skúsenosti, bojí sa a neverí si, ale predsa do toho ide a zvládne to, ma naplní pocit obdivu a rešpektu. A je skvelé, keď potom týchto ľudí sledujem na sociálnych sieťach a vidím, ako rýchlo a ľahko sa v praxi posúvajú. Na viacdenných kurzoch je to ešte pozorovateľnejšie. V piatok príde človek, ktorý sa napríklad na prvý ponor do vody ani neodhodlá, ale v nedeľu v nej už pláva bez problémov aj v teplotách pod nulou. Posun v praxi je veľmi rýchly, ak má človek dobré nastavenie. To je to, čo považujem za veľmi inšpiratívne - vedieť v hlave prepnúť z módu „to nedám, neznášam zimu“ do módu „posilní ma to a zvládnem to“. Nie je to ľahké, ale má to radikálny vplyv na to, ako sa potom človeku darí.
Čo by ste povedala skeptikom, ktorí pochybujú o výhodách tejto metódy?
Dnes máme k dispozícii asi 15 vedeckých štúdií, takže by som odporučila sa na ne pozrieť, pretože metóda je založená na vedeckých základoch. Každopádne sa o jej funkčnosti môžete presvedčiť aj inak - vlastnou praxou. Ak by jej človek venoval pár minút denne približne mesiac, uvidí výsledky. Skepsa je ale za mňa fajn - núti to človeka zamyslieť sa, či veci dávajú zmysel, nehltať niečo len preto, že sa niekde dočítal, že to funguje, ale overiť si to teoreticky aj prakticky.
Ako by ste popísala svoj typický postup pri cvičení Wim Hofovy metódy?
V priemere 4-krát týždenne začínam deň dychovými cvičeniami - dám si 3 kolá po 30 - 40 nádychoch a výdychoch. Chlad mi vyhovuje viac poobede alebo podvečer. Takže buď si ho doprajem ako studenú/ľadovú večernú sprchu, alebo sa v chladnejších mesiacoch idem vykúpať niekam do prírody - to mám najradšej. Moje osobné pravidlo od októbra do apríla je dopriať si nejaký druh chladu každý deň, pokiaľ sa cítim dobre. Ak som unavená/mám menštruáciu alebo telo prechádza nejakou inou vysokou fyzickou záťažou, chladové cvičenie vynechám.
Ako dlho obvykle trvá, než sa človek začne cítiť pohodlne pri praktizovaní tejto metódy?
Trvá niekoľko týždňov, než si na chladovú terapiu zvyknete. Tolerancia na chlad rastie veľmi rýchlo, za tri týždne už budete cítiť posun aj keby ste si dávali „len“ studené sprchy. Čo sa týka práce s dychom, je to individuálne. Ak sa niekto už pred začiatkom venoval akejkoľvek dychovej technike, vie vedome dýchať tak, aby to bolo mechanicky správne.
Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete Hanku sledovať na jej Instagrame alebo vyskúšať jej kurzy.
Nezabudnite sledovať aj Bosonôžku.